Aki úgy dönt, hogy fittyet hány a korlátozásokra, az nagyon mélyen a zsebébe nyúlhat, ugyanis a hatályos magyar jogszabályok – köztük a tűzvédelmi hatósági feladatokat szabályozó kormányrendelet – alapján a szabályszegők komoly pénzbüntetésre számíthatnak.
A tűzvédelmi bírság kiszabásának részletes szabályairól szóló rendelet szerint a tűzvédelmi előírások megszegése, illetve a tűzgyújtási tilalom idején elkövetett jogellenes égetés az okozott veszély mértékétől függően
húszezer forinttól akár több millió forintig is terjedhet.
Amennyiben a gondatlanságból vagy szándékosan gyújtott tűz miatt jelentős kár keletkezik, vagy közvetlen életveszély alakul ki az erdőkben, a kiszabható bírság összege a magánszemélyek esetében is elérheti a milliós tételt, míg intézmények vagy cégek esetében akár a 3 millió forintos felső határt is súrolhatja.
A hatóságok és a katasztrófavédelem szakemberei folyamatosan ellenőrzik a kiemelt kockázatú területeket, hiszen a szabadtéri tüzek túlnyomó többsége emberi felelőtlenségből adódik, a meggondolatlanság ára pedig idén nyáron nemcsak ökológiai katasztrófa, hanem súlyos anyagi csőd is lehet.
